سلامتی و بهداشت پرندگان

کانیبالیسم یا همخواری در پرندگان (بخش 2)

کانیبالیسم یا همخواری

در مطلب بخش اول بیشتر سعی کردیم که پدیده کانیبالیسم را شرح دهیم و شما را با روند مشکل و دردسر های آن آشنا کنیم. فهمیدیم که این بیماری باعث می شود که پرندگان به هم حمله کنند و آسیب های جدی یا سطحی به هم وارد کنند. این پدیده هم برای پرندگان خانگی پیش می آید و هم احتمال آن در سطح صنعتی نیز وجود دارد. برای مثال به طور معمول مرغداری ها با همخواری مرغ ها درگیر هستند. در مطلب کانیبالیسم یا همخواری در پرندگان (بخش 2) می خواهیم کمی در مورد راه های درمان و کاهش وقوع این اتفاق صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

آیا می شود کانیبالیسم را درمان کرد؟

باید به شما بگوییم که بهترین راه حل رهایی از این بیماری بد و ترسناک، پیشگیری از آن است. یعنی برای درمان آن هنوز راهکار یا داروی خاصی وجود ندارد و فقط باید سعی کرد که از بوجود آمدن آن جلوگیری کنیم. و در صورتی که کانیبالیسم رخ داد، سریعا تلفات را از محیط برداریم تا لاشه ها یا طیور صدمه دیده عامل تشدید کننده نباشند. برای جلوگیری از این بیماری بهتر است موارد زیر را رعایت کنید؛

  • افزایش مقدار پروتئین غذا به مقدار 1 تا 2 درصد
  • کاهش نور محیط
  • استفاده از پرده یا نور قرمز
  • مراقبت در برابر حمله انگل های خارجی
  • افزایش مقدار متیونین رژیم غذایی

در صورتی که این موارد را رعایت کنید و عوامل بروز بیماری که در کانیبالیسم یا همخواری در پرندگان (بخش 1) بیان شد را از بین ببرید، می توانید تا حد زیادی از پرنده هایتان مراقبت کنید.

داروهای مورد استفاده برای درمان همخواری:

اگر سعی کنید از مواد یا داروهای حاوی اسید آمینه یا ویتامین هایی مانند ویتامین K و B Complex استفاده کنید، ممکن است باعث کاهش خونریزی یا شدت بیماری شوید. از طرف دیگر برای جلوگیری از عفونت های باکتریایی در محل زخم ها، استفاده از اسپری های تتراسایکیلین و اکسی تتراسایکلین توصیه می شود.

به نظر شما مطلب کانیبالیسم یا همخواری در پرندگان (بخش 2) برای شما مفید بود؟

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.