غذا و تشویقی های گربه

مواد غذایی مضر برای گربه

مواد غذایی مضر برای گربه

بیشتر مردم به اشتباه فکر می کنند که گربه ها می توانند از هرچیزی که خودشان مصرف می کنند، بخورند. اما وقت آن رسیده که شما را از این اشتباه در آوریم. اگر از یک گربه نگهداری می کنید، بهتر است مواد غذایی مضر برای گربه را به خوبی بشناسید. مواد غذایی که در ادامه به شما معرفی می کنیم را نباید به گربه ها بدهید.

غذای سگ

ممکن است در کنار گربه به عنوان حیوان خانگی از سگ ها نیز مراقبت کنید. و شاید به نظرتان فکر بدی نباشد که از همان غذایی که به سگتان می دهید به گربه خود نیز بدهید. اگرچه غذای سگ برای گربه ها سمی نیست، اما گربه شما نسبت به یک سگ به مواد غذایی بسیار متفاوتی نیاز دارد. غذای گربه باید حاوی مقدار زیادی ویتامین A ، تورین، اسید آراشیدونیک و پروتئین باشد و غذای سگ دارای مقادیر بسیار کمتری از این مواد مغذی است. سگها می توانند با سطح ویتامین A و پروتئین کمتری زنده بمانند، در حالی که گربه ها نمی توانند. سگها همچنین قادر به تولید اسید تائورین و آراشیدونیک هستند، اما گربه ها باید این اسیدها را در مواد غذایی خود داشته باشند. بدون مقدار کافی تائورین، گربه ها دچار بیماری های قلبی، مشکلات بینایی و مشکلاتی مانند پوسیدگی دندان شوند.

شیر و لبنیات

شاید تعجب کنید اما یکی از مواد غذایی مضر برای گربه ها شیر و لبنیات هستند. گربه ها تنها در یک الی دو ماه در زمان کودکی خود از شیر مادر تغذیه می کنند. سیستم گوارش آن ها برای لاکتوز طراحی نشده است. شاید گربه ها شیر را دوست داشته باشند اما به معنی خوب بودن برای آن ها نیست. استفاده از شیر و سایر لبنیات باعث به وجود آمدن اسهال و مشکلات گوارشی وخیم می شود.

شکلات و خوراکی های کافئین دار

بیشتر ما این را شنیده ایم که شکلات برای سگ ها کشنده است، این ماده که ما عاشقش هستیم می تواند به راحتی گربه ها را مسموم کند. شکلات حاوی موادی به نام متیل گزانتین است که می تواند باعث استفراغ و اسهال، بالا رفتن درجه حرارت بدن، لرزش عضلات، نامنظم شدن ریتم طپش قلب، ناراحتی های شکمی، افزایش عطش و تشنج شود. نوشیدنی های کافئین دار نیز دارای متیل اکسانتین ها هستند. این مواد برای گربه ها بسیار خطرناک است. بنابراین اگر گربه شما هر کدام از این علائم را داشت فورا او را به دامپزشکی ببرید. به خاطر داشته باشید که یک بند انگشت شکلات تیره به راحتی گربه شما را از پا در خواهد آورد.

شما موادی را می شناسید که برای گربه ها مضر باشد؟ آن ها را به دیگران معرفی کنید تا جان گربه ای را نجات داده باشید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.