آموزش و تربیت گربه

تربیت گربه و اشتباهات رایج در آن

تربیت گربه

مهمترین بخش قبول یک حیوان خانگی تربیت اوست. اگر می خواهید سرپرستی یک گربه را برعهده بگیرید باید این را در نظر داشته باشید که گربه ها موجودات بازیگوشی هستند و برای یادگیری نیاز به زمان دارند. پس سعی کنید برای تربیت گربه از اشتباهات رایجی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم خودداری کنید.

عدم شناخت در تربیت گربه

گربه شما زمانی که کار اشتباهی را انجام می دهد هیچ درکی از این که این کار شما را ناراحت می کند ندارد. علاوه بر این برخی از رفتار های گربه ها مانند بو کشیدن، بازی کردن، جویدن و چنگال کشیدن همگی غریزی بوده و شما نمی توانید برای این کار ها سرزنشش کنید. قدم اول برای تربیت درست یک گربه این است که رفتار های غریزی او را بشناسید.

در آموزش صبور نیستید

زمانی که می خواهید گربه خود را آموزش دهید هیچ پیش داوری نداشته باشید. به حرف دیگران گوش ندهید که از گربه خود و زود یادگرفتنش تعریف می کنند. در واقع گربه ها سطح یادگیری متفاوتی دارند. صبور باشید و قدم به قدم اقدام به یادگیری کنید. شاید در ابتدا کند پیش بروید اما به مرور خواهید دید که همه چیز خوب پیش خواهد رفت.

بدون آموزش به حرف شما گوش نمی دهد

گربۀ شما نمی‌خواهد به شما بی‌محلی کند، ولی او فقط چیزهایی را که در غریزه‌اش هست می‌فهمد. در غریزۀ گربه کارهایی که شما از او می‌خواهید نیست و او نمی‌داند چرا این کارها ارزشمند است. نباید فکر کنید چون شما همیشه از کلماتی مثل «بشین»، «ساکت»، «بسه» استفاده می‌کنید، پس گربه‌تان معنی آن را می‌داند. برای تمام شدن جدل با گربه‌تان باید او را با تقویت مثبت تربیت کنید. دقت کنید که برای تربیت کردن گربه نباید از تنبیه استفاده کنید. علاوه بر دستورات، باید به گربه رفتار جایگزین را هم یاد بدهید. یعنی باید به او بیاموزید که به جای کاری که نمی‌خواهید انجام دهد، چه کاری انجام دهد، مثلا برود به رختخوابش یا به درخت گربه‌ای که دارد. صبور باشید. با تمرین زیاد، او معنی دستورات شما را یاد می‌گیرد و همچنین می‌آموزد که وقتی به او می‌گویید «بسه» باید کاری را که انجام می‌دهد رها کند و به رختخوابش برود. هر وقت کاری را که از او می‌خواهید درست انجام داد به او تشویقی بدهید.

در نهایت سعی کنید واقع بین باشید. قرار نیست ساعت های طولانی در روز را مشغول آموزش به گربه تان باشید. بلکه باید در فواصل زمانی مختلف تنها در چند دقیقه مشغول آموزش باشد. می توانید تجربیات تربیتی و هر چیزی که در تربیت گربه را اشتباه می دانید با ما در میان بگذارید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.