بهداشت و مراقب از خزندگان

بیماری های خزندگان

بیماری های خزندگان

خزندگان این روز ها به یکی از دوستان ما تبدیل شده اند به طوری که مردم علاقه زیادی به نگهداری آن ها به عنوان حیوان خانگی پیدا کرده اند. خزندگانی مانند لاک پشت ها، ایگوانا و آفتاب پرست ها حیوانات آرام و بامزه ای هستند که مورد توجه بچه ها و بزرگتر ها قرار می گیرند. اما جدای از نگهداری باید به بیماری های خزندگان نیز دقت کنید. در ادامه شما را با بیماری آن ها و ریسک انتقال آن ها به انسان را با شما درمیان می گذاریم.

 انواع بیماری های خزندگان

شایع ترین بیماری در بین خزندگان بیماری های انگلی و بیماری های ناشی از وجود باکتری است. نگهداری این جانوران در خانه باعث می شود که شانس بیمار شدن آن ها را بالا ببریم. بیماری هایی مانند عفونت چشمی، کم خونی شدید، بیماری های کلیوی، بیماری های پوستی و همین طور یبوست در بین خزندگان رایج است. بدن برخی از خزندگان مانند مار و ایگوانا مستعد ابتلا به کنه و قارچ های پوستی است.

توصیه ما به شما این است که با دیدن کوچکترین تغییر در ظاهر خزنده و تغییر در اشتهایش حتما او را نزد دامپزشک ببرید. دوره درمانی را کامل کرده و سعی کنید از ابتلای دوباره خزنده به بیماری جلوگیری کنید.

جلوگیری از ابتلای دوباره به بیماری

اگرچه همواره می گوییم که پیشگیری بهتر از درمان است. اما اگر بیماری برای خزنده شما به وجود آمده فورا درمان را شروع کنید. سعی کنید دستور العمل هایی را برای جلوگیری از ابتلای دوباره جانور تهیه کنید.

برای این کار حتما سعی کنید عامل بیماری زا را پیدا کنید. بعد از پیدا کردن و درمان محل زندگی خزنده خود را به خوبی تمیز کنید. آن را به خوبی شسته، تمیز کرده و ضد عفونی کنید. همچنین از تمیز بودن آب و غذای او نیز مطمئن شوید. می توانید از دامپزشک خزنده تان بخواهید تا در این مورد بیشتر شما را راهنمایی کند.

اگر تجربه ای در مورد بیمار شدن خزنده خود دارید می توانید با سایر کاربران چیتا پت به اشتراک بگذارید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.