بهداشت و مراقب از خزندگان

بیماری سالمونلا در خزندگان

بیماری سالمونلا

در سال های گذشته خزندگان نیز وارد دنیای حیوانات خانگی شده اند. اگرچه رفتار و ظاهر آن ها برای برخی بسیار جذاب است اما نمی توان منکر بیماری هایی شد که هم خود خزنده درگیر آن می شود و هم به انسان ها نیز سرایت می کند. یکی از این بیماری های خطرناک، بیماری سالمونلا است.

باکتری سالمونلا چیست؟

سالمونلا باکتری گرم منفی است که به راحتی به انسان منتقل می شود. این باکتری با خوردن آب و غذای آلوده وارد بدن شده و باعث ایجاد مسمومیت می شود. سالمونلاها باکتری میله ای روده ای هستند که باعث ایجاد عفونت روده ای می شوند. منبع اصلی عفونت سالمونلا غذای آلوده است و بیش‌تر افرادی که با سالمونلا عفونت روده ای پیدا می‌کنند دچار اسهال، تب و دل درد می شوند. در بعضی افراد ممکن است عفونت آن قدر شدید باشد که بیماران نیاز به بستری شدن در بیمارستان را داشته باشند به طوری که احتیاج به یک دوره درمانی عفونی دارد.

خزندگان ناقل بیماری سالمونلا هستند

این باکتری به طور طبیعی بر روی بدن خزندگان زندگی می کند. ممکن است خزنده ای که شما از آن مراقبت می کنید ناقل باشد ولی علائمی از خود نشان ندهد. خزندگان نیز دچار این بیماری می شوند. اما مشکل از آن جایی شروع می شود که می توانند این بیماری را به دیگران نیز منتقل کنند. افرادی که با خزندگان ناقل در ارتباط هستند خود به این بیماری مبتلا شده و جان دیگران را نیز به خطر می اندازند.

اگرچه باکتری برای همه سنین مشکل ساز می باشد اما در کودکان زیر 5 سال و افراد مسن و یا دارای بیماری های خاص بیشتر در معرض بیماری قرار دارند.

جلوگیری از بیماری

شاید فکر کنید که می توان با آنتی بیوتیک بیماری را از بدن خزنده دفع کرد. اما این راه کار تنها به قوی تر شدن باکتری در برابر آنتی بیوتیک کمک می کند.

حتی شاید به این فکر کنید که خزندگان خانگی این بیماری را ندارند اما باز هم دانشمندان دریافته اند که این باکتری در بدن تمام خزندگان وجود دارد. حتی برخی از آن ها ناقل چندین نوع از این باکتری هستند.

تنها راه حل این است که از خزندگان در خانه نگهداری نکنید. ولی اگر باز هم مشتاقید که یک خزنده در خانه داشته باشید قبل از آوردن آن به خانه او را پیش دامپزشک برده و از سالم بودن او مطمئن شوید. در خانه نیز زیاد به او دست نزده و بعد از هر بار دست زدن دست های خود را با آب و صابون به خوبی بشویید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.